Русский Выберите язык  Выберите язык


Сичуанський землетрус 2008

12 травня 2008 в 14:28:01.42 по Пекінському часу в китайській провінції Сичуань стався руйнівний землетрус. Магнітуда землетрусу склала 8 Mw згідно з даними Китайського сейсмологічного бюро і 7,9 Mw за даними Геологічної служби США.Епіцентр зафіксований в 75 км від столиці провінції Сичуань міста Ченду, гіпоцентр - на глибині 19 км. 

Цей землетрус також відоме як Веньчуаньское, оскільки епіцентр землетрусу припадає на повіт Веньчуань. Землетрус відчувався в Пекіні (видалення 1,500 км) і Шанхаї (1,700 км), де стрясалися офісні будівлі і почалася евакуація. Його відчули і в сусідніх країнах: Індії, Пакистані, Таїланді, В'єтнамі, Бангладеш, Непалі, Монголії та Росії. 

Офіційні джерела заявляють, що на 4 серпня 2008 загинуло 69 197 чоловік, пропало без вести близько 18 тис. чоловік, 288 431 постраждало. Землетрус стався в сейсмічно активному розломі Лунменьшань, який проходить по західному краю Сичуаньській улоговини, відокремлюючи її від Сіно-Тибетських гір. 

Деякі вчені вважають, що спричинили до цього землетрусу стало штучне водосховище Цзипінпу на річці Мінзянг. До такого висновку незалежно один від одного прийшли дві групи учених: під керівництвом доктора Крістіана Клозе (Колумбійський університет, США) і китайського сейсмолога доктора Лея Сінгліня (Dr. Lei Xinglin ).

Загальноприйнятою причиною катастрофи вважалися тектонічні зрушення в межах Бейчуаньского розлому, який відділяє Індійську і Азіатську платформи. Але доктор Крістіан Клозе звернув увагу на те, що даний район за Четвертинний період кайнозойської ери (тобто за останні два мільйони років) особливо не трясло. І багато сейсмологи схиляються до думки, що землетрус був викликаний локальними деформаціями на поверхні земної кори, а не глибинної тектонікою.

Доктор Клозе вважає, що вода, що заповнює водоймище Цзипінпу, що знаходиться всього в 500 метрах від розлому і в 5,5 кілометра від епіцентру, і стала причиною цього землетрусу. Правда, ученим якийсь час зробити конкретні висновки не виходило, оскільки китайський уряд не давало доступ до даних за технічними характеристиками дамби.

Зовсім недавно завдяки інформації, отриманої від головного інженера Сичуаньського геологічного відділу в Ченгду Фана Сяо, стало відомо, що водосховище почало заповнюватися в грудні 2004 року. І за два роки рівень води піднявся на 120 метрів. Це дуже швидко. Причому Фан Сяо зазначає, що за тиждень до землетрусу рівень води у водосховищі сильно впав.

За словами доктора Клозе, тиск води створило потужну додаткове навантаження на сам розлом. За підрахунками американця, підсумкове вплив на Бейчуаньскій розлом в 25 разів перевищило навантаження, створювану природним тектонічним рухом плит. Крім того, вода з резервуару проникла глибоко в земну кору. 

Доктор Лей Сінлінь (Dr. Lei Xinglin) додає, що межа міцності гірських порід знизився через проникла в них води. Він також підтвердив, що води занадто сильно натиснули на гірські породи.

Фан Сяо зазначає, що «ми повинні з великою увагою ставитися до нових проектів і будь-якому масштабному будівництву, враховуючи можливий ризик у виникненні техногенних катастроф». При цьому Фан песимістично заявляє: «Малоймовірно, що великомасштабні проекти будуть закриті, і перш за все через превалювання економічного інтересу над усіма іншими».


Використано матеріали: 
infox.ru

 

Автор: admin от 13.03.2012





  

 

Печать | Copyright © 2012, Chernenko Ev. Перепечатка материалов только при наличии активной гиперссылки на сайт | Powered by CMS Status-X 1.04 | Контакты