Русский Выберите язык  Выберите язык


Землетрус і цунамі в Індійському океані 2004

Підводний землетрус в Індійському океані, що сталася 26 грудня 2004 року, викликав цунамі, яке було визнано самим смертоносним стихійним лихом в сучасній історії.Магнітуда землетрусу склала, за різними оцінками, від 9,1 до 9,3. Це друге або третє за силою землетрус за всю історію спостереження. 

Епіцентр землетрусу знаходився в Індійському океані, на північ від острова Сімелуе, розташованого біля північно-західного берега острова Суматри (Індонезія). Цунамі досягло берегів Індонезії, Шрі-Ланки, півдня Індії, Таїланду та інших країн. Висота хвиль перевищувала 15 метрів. Цунамі призвело до величезних руйнувань і величезній кількості загиблих людей, навіть в Порт-Елізабет, в ПАР, в 6900 км від епіцентру. 

Загинуло, за різними даними, від 225 000 до 300 000 чоловік. За даними Геологічної служби США (USGS), число загиблих - 227 898. Істинне число загиблих навряд чи коли-небудь стане відомо, тому що безліч людей було винесене аж водою в море. 

Гіпоцентр основного землетрусу знаходився в точці з координатами 3,316 ° с. ш., 95,854 ° в. д. (3 ° 19 'пн. ш., 95 ° 51,24' в. д.), на відстані близько 160 км на захід від Суматри, на глибині 30 км від рівня моря (спочатку повідомлялося про 10 км від рівня моря ). Це західний кінець Тихоокеанського кільця вогню, пояси землетрусів, в якому відбувається до 81% всіх найбільших землетрусів у світі. 

Землетрус був надзвичайно великим в географічному сенсі. Стався зсув близько 1200 км (за деякими оцінками - 1600 км) породи на відстань в 15 м уздовж зони субдукції, в результаті чегоІндійская плита зрушила під бірманську плиту. Зрушення не був одноразовим, а був розділений на дві фази протягом декількох хвилин. Сейсмографічні дані говорять про те, що перша фаза сформіроваларазлом розмірами приблизно 400 км на 100 км, розташований приблизно на рівні 30 км від рівня моря. Розлом формувався зі швидкістю близько 2 км / с, починаючи від берега АСЕ в бік північного заходу протягом близько 100 секунд. Потім виникла пауза приблизно в 100 секунд, після чого розлом продовжив формуватися на північ у бік Андаманських і Нікобарських островів. 

Індійська плита - частина великої Індо-австралійської плити, яка вистилає Індійський океан і Бенгальська затока, рухаючись на північний схід з середньою швидкістю 6 см в рік. Індійська плита стикається з Бірманської плитою, яка вважається частиною великої Євразійської плити), утворюючи Зондський жолоб. У цьому місці Індійська плита підсувається під бірманську плиту, на якій знаходяться Нікобарські острови, Андаманські острови і північна частина острова Суматри. Індійська плита поступово сповзає все глибше і глибше під бірманську плиту, поки зростаюча температура і підвищується тиск не перетворюють підсунутий край Індійської плити в магму, яка у результаті викидається наверх через вулкани (так звана Вулканічна дуга). Цей процес переривається через зчеплення плит на кілька століть, поки нагнітається тиск не стане в результаті причиною великого землетрусу і цунамі. 

При русі тектонічних плит морське дно також піднімається на кілька метрів, тим самим народжуючи руйнівні хвилі цунамі. У цунамі немає точкового центру як такого, що помилково припускають по ілюстрацій їх розповсюдження. Цунамі поширюються радіально від усього розлому завдовжки приблизно в 1200 км. Саме з цієї причини хвилі цунамі були настільки сильні, що досягли навіть Мексики і Чилі. 

Кілька наступних після цього поштовхів було зареєстровано біля Андаманських і Нікобарських островів, а також у районі епіцентру протягом кількох наступних після першого землетрусу годин і доби. Найбільша зареєстрована бальність дорівнювала 7,1 (біля Нікобарських островів). Решта поштовхи магнітудою до 6,6 балів продовжували відбуватися в районі епіцентру майже кожну добу. 

Землетрус трапилося через три дні після землетрусу силою в 8,1 в безлюдному районі, розташованому на захід від новозеландських островів Окленд і на північ від австралійського острова Маккуорі. Це досить незвично, так як землетруси силою 8 і більше балів трапляються в середньому не більше одного разу на рік. Деякі сейсмологи говорять про зв'язок між двома цими землетрусами, кажучи, що більш пізніше з них було спровоковано першим, так як обидва землетруси сталися на протилежних сторонах Індо-австралійської тектонічної плити. Однак, USGS не бачить зв'язку між ними. 

За випадковим збігом, це землетрус стався рівно через один рік (з точністю до години) після землетрусу магнітудою в 6,6, що стався в місті Бамі в Ірані. 

Як і наступні поштовхи, енергія, вивільнена першим землетрусом, продовжувала діяти, через тиждень після землетрусу все ще фіксувалися коливання, надаючи важливі наукові дані про нутрощах Землі. 

Повна енергія, вивільнена землетрусом в Індійському океані, оцінюється приблизно в 2 екзаджоуля (2,0 × 18 жовтня джоулів). Цієї енергії достатньо для того, щоб закип'ятити по 150 літрів води кожному жителю Землі, або стільки ж енергії використовує людство за 2 роки. Передбачається, що поверхня Землі зробила коливання в межах 20-30 см, що еквівалентно приливні силам, чинним з боку Сонця і Місяця. Ударна хвиля землетрусу пройшла через всю планету, в США, в штатеОклахома були зафіксовані вертикальні коливання в 3 мм. 

Зрушення мас і величезний викид енергії ненабагато ізменілі обертання Землі. Точна цифра поки не визначена, але з теоретичних моделях припускають, що землетрус зменшив тривалість доби приблизно на 2,68 мікросекунди (2,68 мкс), тобто, приблизно на одну мільярдну внаслідок зменшення сплющене Землі. Землетрус також спричинило за собою т. зв. хвилинне «виляння» Землі навколо власної осі на 2,5 см в напрямку 145 ° східної довготи або, можливо, навіть на 5 або 6 см. Однак, під впливом приливних сил Місяця, тривалість доби збільшується в середньому на 15 мкс кожен рік, так що будь-яке збільшення швидкості обертання швидко зникне. Крім того, природне погойдування Землі у своєї осі може складати до 15 м. 

Більше вражає те, що деякі невеликі острови на південний захід від Суматри були зрушені на південний захід на відстань до 20 метрів. Північний кінець Суматри, який знаходиться на Бірманської плиті (південні райони Зондської плити), може бути теж зрушать на 36 метрів на північний захід. Зрушення був як вертикальним, так і бічним; деякі прибережні райони знаходяться тепер нижче рівня моря. Виміри, зроблені за допомогою GPS і супутникових фотографій, дають уявлення про те, наскільки змінилася геофізична ситуація. 

Різкі вертикальні поштовхи морського дна на кілька метрів при землетрусі викликали переміщення величезних мас води, що виразилося в цунамі, що досягло узбережжя Індійського океану. Цунамі, що викликає пошкодження дуже далеко від місця свого виникнення, зазвичай називають «телецунамі», і вони частіше виникають від вертикального зміщення морського дна, ніж від горизонтального зсуву. 

Це цунамі, як і інші, веде себе в глибоководних частинах океану зовсім по-іншому, ніж в мілководді. У глибоководній частині хвилі цунамі виглядають як невеликий горбок, просто помітний, але з вигляду безпечний, при цьому вони переміщуються з дуже великою швидкістю (500-1000 км / ч); в мілководді ж біля узбереж цунамі сповільнюється до десятків кілометрів на годину, але при цьому формуючи величезні руйнівні хвилі. 

Радіолокаційні супутники зафіксували висоту хвиль цунамі в глибоководній частині океану; через 2:00 після землетрусу максимальна висота хвиль досягала 60 см. Це перші вимірювання такої складності за всю історію. 

За словами Теда Мерті, віце-президента Товариства цунамі, загальна енергія хвиль цунамі була порівнянна з п'ятьма мегатоннами в тротиловому еквіваленті (20 петаджоулей). Це більш ніж у два рази більше, ніж енергія всіх бойових снарядів, висаджених під час Другої світової війни (включаючи дві атомні бомби, скинутих на Хіросіму і Нагасакі), але на порядки менше, ніж енергія, вивільнена самим землетрусом. У багатьох місцях хвилі пройшли до 2 км суші, а в деяких (зокрема, в прибережному городеБанда-Ачех) - 4 км. 

Так як розлом в 1200 кілометрів був розташований приблизно в напрямку північ-південь, то найбільшої сили хвилі цунамі досягали в напрямку схід-захід. Бангладеш, розташований на північному закінченні Бенгальської затоки, отримав незначні пошкодження, незважаючи на те, що розташований досить низько над рівнем моря. 

Узбережжя, які мають природну земну перешкоду перед хвилями цунамі, в більшості своїй залишилися незадетимі, а проте, хвилі цунамі іноді можуть дифрагувати навколо таких земних перешкод. Так, індійський штат Керала постраждав від цунамі, хоч і розташований на західному узбережжі Індії; західне узбережжя Шрі-Ланки також сильно постраждало від цунамі. Крім того, велике віддалення від місця виникнення хвиль також не гарантує безпеку; Сомалі постраждала набагато більше, ніж Бангладеш, хоча і знаходиться набагато далі. 

В залежності від відстані, час, який знадобився цунамі, щоб досягти побережжя, було від 50 хвилин до 7:00 (у разі Сомалі). Північні райони індонезійського острова Суматри зустрілися з цунамі дуже швидко, а Шрі-Ланка і східне узбережжя Індії - лише через час від 90 хвилин до 2:00 пізніше. Таїланд також хвиля наздогнала на 2:00 пізніше, хоча він і перебував ближче до епіцентру - унаслідок того, що цунамі рухалося повільніше в мілководній Андаманському морі. 

В Струісбааі (ПАР), що приблизно в 8500 км від місця землетрусу, через 16 годин після події були зафіксовані приливні хвилі заввишки 1,5 м. Щодо довгий час добігання хвиль до цієї самої південної точки Африки можна пояснити характером континентального шельфу біля південного узбережжя Африки і тією обставиною, що цунамі потрібно було пройти все південне узбережжя з сходу на захід. 

Деяка кількість енергії цунамі пішло в Тихий океан, в результаті чого утворилися невеликі, але помітні (для вимірювання) цунамі вздовж західних узбереж Північної і Південної Америки (в середньому, висотою 20-40 см). В Манзанілло (Мексика) була відзначена висота хвилі в 2,6 м. Деякі експерти зазначають, що це відносно велика цунамі на такій великій відстані було викликано поєднанням ефектів Тихого океану і місцевої географії. 

Дані про кількість жертв від землетрусу, цунамі і подальшого повені сильно коливаються через безладдя і суперечливих звісток з місць. Загальна кількість загиблих оцінюється приблизно в 235 тисяч чоловік, десятки тисяч пропали без вісті, понад мільйон людей залишилися без даху над головою. Спочатку повідомлялося про втрати, що вимірюються в сотнях людських життів, але за наступний тиждень кількість відомих жертв сильно зросла. 
Благодійні організації повідомляють, що приблизно третина загиблих - діти. Це результат високої пропорції дітей в поселеннях багатьох з порушених катаклізмом регіонів і того факту, що діти були найменш здатні чинити опір прибувають водам. 

На додаток до величезної кількості місцевих жителів, понад 9000 іноземних туристів (головним чином європейців), що проводили відпустки в регіонах, уражених цунамі, загинули або пропали без вісті. 

Критичне становище було оголошено в Шрі-Ланці, Індонезії та на Мальдівах. ООН оголосила, що поточна рятувальна операція буде найдорожчою з усіх проводилися коли-небудь. Генеральний секретар ООН Кофі Аннан заявив, що реконструкція займе п'ять-десять років. Уряду та неурядові організації побоювалися, що у фіналі список загиблих може подвоїтися в результаті хвороб. 

За кількістю жертв землетрус був одним з 10 найбільш руйнівних в історії. Це також одне з найстрашніших цунамі в історії, попередній «рекорд» належав цунамі 1703 в Ава (Японія), коли загинуло близько 100 000 чоловік. 
 
Країни, що найбільш постраждали в результаті цієї природної катастрофи 
 
Країни, що найбільш постраждали внаслідок цієї природної катастрофи
див. також: 
Хвиля, що несе смерть 
Хвиля, яка обійшла весь світ

 

Автор: admin от 13.03.2012

  

 

Печать | Copyright © 2012, Chernenko Ev. Перепечатка материалов только при наличии активной гиперссылки на сайт | Powered by CMS Status-X 1.04 | Контакты